Spotkanie z Policjantami w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły".

26 września podczas spotkania z Rodzicami funkcjonariusze Komendy Policji w Wiązownicy wygłosili prelekcję w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci apelowali do rodziców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze i zwracanie uwagi na najmłodszych uczestników ruchu drogowego, którzy nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego.
Funkcjonariusze pragną w tym miejscu przypomnieć najmłodszym kilka podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć na drodze niebezpieczeństwa:

1. Zawsze wybieraj drogę uczęszczaną, nie idź „na skróty” przez ustronne miejsca, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych.
2. Na drodze, gdzie nie ma chodnika, idź poboczem z lewej strony jezdni.
3. W drodze do szkoły bądź wyjątkowo ostrożny przechodząc przez jezdnię i nigdy nie przebiegaj przez ulicę. Zanim przejdziesz na drugą stronę ulicy, zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz czy nic nie nadjeżdża z lewej strony, następnie z prawej i dla pewności spójrz jeszcze raz w lewo. Jeśli droga jest wolna – przechodź przez jezdnię. Jeśli przejście przez jezdnię wyposażono w sygnalizację świetlną, czekaj na światło zielone.
4. Jeśli w drodze do szkoły zaczepi Cię obca osoba, nie oddalaj się z nią nigdzie, nie wsiadaj z nią do samochodu, nie przyjmuj od niej żadnych prezentów. Koniecznie o takiej sytuacji opowiedz rodzicom lub nauczycielowi.
5. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym, nie pokazuj ich kolegom, nie chwal się również jeśli masz przy sobie wartościowe przedmioty i pieniądze. Pamiętaj, by do szkoły nie przynosić większych sum pieniędzy, nie zostawiać w szatni wartościowych przedmiotów.
6. Zawsze stosuj się do poleceń nauczyciela, który jest odpowiedzialny za Twoje bezpieczeństwo w szkole. Odnoś się z szacunkiem do kolegów i koleżanek. Nie dokuczaj młodszym i nie daj się wciągnąć w zabawę, której skutków nie naprawisz.
Oto kilka wskazówek skierowanych do dorosłych:

1.Przypominaj jak najczęściej dziecku o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza by zachowywało ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę, wytłumacz by nie naśladowało niebezpiecznych zachowań rówieśników.
2. Jeśli Twoje dziecko samo dociera do szkoły, sprawdź trasę, która do niej prowadzi, a następnie prześledź ją razem z dzieckiem, by nauczyło się bezpiecznie z niej korzystać – by znało przejścia dla pieszych, przejścia przez mosty, wiadukty, kładki, by rozpoznawało ustawione znaki drogowe, by wiedziało, jak zachować się jeśli w pobliżu są prowadzone roboty drogowe itp.
3.Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat. Pamiętaj, aby Twoje dziecko było zawsze widoczne na drodze, wyposaż go w elementy odblaskowe. Ponadto obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, nałożony jest na dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
4. Dowożąc dziecko do szkoły, pamiętaj że dziecko w wieku do 12 lat nie przekraczające 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku ochronnym. Nie wolno przewozić dziecka do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu poza fotelikiem. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu

Realizacja: Superszkolna.pl

  • Witamy na nowej stronie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu !
Zaszyfrowany adres tej strony