CYFRYZACJA BEZ OBAW

 

 

logo_kopiowanie.jpg            CYFRYZACJA - CO TO JEST?

 

Cyfryzacja - dlaczego?

 1. Cyfryzacja to zastępowanie analogowego strumienia danych danymi cyfrowymi. Strumieniem danych jest np. sygnał telewizyjny czy radiowy.
 2. Cyfryzacja umożliwia lepsze wykorzystanie pasma częstotliwości potrzebnych do działania wszelkiego rodzaju usług, projektów naukowych, wojska i służb publicznych (np. pogotowie, straż).
 3. Pasmo to nie jest nieograniczone i zaczyna być dobrem deficytowym.
 4. Dlatego cyfryzację na dużą skalę – także sygnału telewizji naziemnej – przeprowadzają wszystkie kraje, w tym Polska.

Cyfryzacja programów TV - po co?

 1. Większa liczba programów telewizyjnych.
 2. Poprawa jakości obrazu i dźwięku, a dodatkowo:
  1. telewizja wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
  2. wielokanałowy dźwięk przestrzenny.
 3. Wiele dodatkowych informacji - np. o zawartości programów na wiele dni naprzód, równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych np. w kilku językach), napisów itp.
 4. Utrzymanie stałej i dobrej jakości obrazu i dźwięku w granicach zasięgu stacji nadawczej (np. poprzez eliminację efektu odbić i innych zakłóceń obrazu).
 5. Dostęp do usług dodatkowych, w tym o charakterze interaktywnym, wtedy gdy odbiornik TV lub dekoder podłączony jest także do internetu.
 6. Możliwość odbioru programów TV na urządzeniach mobilnych.

Cyfrowa emisja naziemna w Polsce

 1. Podobnie jak w większości krajów, w Polsce przyjęto standard DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial), dodatkowo standard kompresji danych MPEG-4.
 2. Obecnie działają 3 multipleksy (w skrócie MUX-y), a zasięg dostępności cyfrowych programów TV stale się zwiększa na obszarze całej Polski.
 3. Naziemny sygnał analogowy będzie całkowicie zastąpiony przez cyfrowy nie później niż 31 lipca 2013 r.
 4. Obecnie dostępnych jest 18 programów TV (niektóre także w wersji HD): TVP1, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV Puls 2, TV6, Polsat Sport News, Eska TV, Polo TV, TTV oraz ATM Rozrywka TV.

DVB-T - jak to działa?

Multipleks to nadawana w pojedynczym kanale telewizyjnym "cyfrowa paczka" składająca się z kilku programów telewizyjnych i radiofonicznych oraz dodatkowych informacji cyfrowych (np. EPG). Po wyłączeniu transmisji analogowej (31 lipca 2013), co uwolni częstotliwości, mogą zostać uruchomione kolejne multipleksy i zwiększy się liczba dostępnych programów TV.

DVB-T - kogo dotyczy?

 1. Szacuje się, że obecnie w Polsce około 3 mln gospodarstw domowych korzysta wyłącznie z naziemnej TV analogowej. Z powyższej liczby ok. 1 mln zdecyduje się na abonament w jednej z płatnych platform (satelitarnych lub kablowych) z powodu zaprzestania naziemnej emisji analogowej.
 2. Abonenci „kablówki” lub którejś z platform satelitarnych nie muszą obawiać się DVB-T. Zachowają swoje pakiety programowe na dotychczasowych warunkach i nie zauważą wyłączenia emisji analogowej. Nie będzie potrzebna wymiana telewizora lub instalacja jakichkolwiek dodatkowych urządzeń czy dodatkowego dekodera. Dotyczy to także abonentów „kablówki” korzystających z pakietów analogowych - Wasza „kablówka” nie wyłączy emisji analogowej.

 

 WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ.

 

 

BEZPŁATNA INFOLINIA

800 007 788

Opublikowano: 07 lutego 2013 09:11

Kategoria: Komunikaty

Wyświetleń: 533

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu

Realizacja: Superszkolna.pl

 • Witamy na nowej stronie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu !
Zaszyfrowany adres tej strony